Ενημερωτικές ομιλίες από την Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία

Η Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία, με τη συνεργασία του Ιατρικού Συλλόγου Ημαθίας, προτίθεται να διοργανώσει ενημερωτικές δράσεις – εκπαιδευτικές ομιλίες για μαθητές των Δημοτικών Σχολείων της Ημαθίας.

Οι ομιλίες θα εστιάζουν στις ακόλουθες θεματικές: Πρόληψη του καπνίσματος, προαγωγή της υγιεινής μεσογειακής διατροφής, προστασία του περιβάλλοντος και διατήρηση καθαρών χώρων συνάθροισης παιδιών, εφαρμογή προληπτικών μέτρων και αποφυγή των βλαπτικών επιπτώσεων της ηλιακής ακτινοβολίας, υιοθέτηση ενός υγιεινού μοντέλου ζωής, ανάπτυξη του εθελοντισμού.

Οι προϋποθέσεις για τη συμμετοχή των μαθητών στις συγκεκριμένες ενημερώσεις αναφέρονται στη σχετική έγκριση του ΥΠΠΕΘ, την οποία σας επισυνάπτουμε.

Όσες σχολικές μονάδες επιθυμούν να συμμετέχουν στη δράση παρακαλούνται να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική αίτηση, στον ακόλουθο σύνδεσμο, έως τη Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου 2018: https://goo.gl/forms/bgAEykVcoCgR2GTh2

Έγκριση ενημερωτικών ομιλιών