Παρουσίαση του βιβλίου «Διήλθομεν δια πυρός και ύδατος» από το Δημοτικό Σχολείο Κουλούρας

Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024, στην αίθουσα «Sala» της Ελιάς, στο πλαίσιο της διάχυσης των αποτελεσμάτων του προγράμματος  Erasmus+,  πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση του βιβλίου «Διήλθομεν δια πυρός και ύδατος» από το Δημοτικό Σχολείο Κουλούρας σε συνεργασία με την Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Ημαθίας και τη στήριξη του Δήμου Βέροιας.

Το βιβλίο αποτελείται από εννέα παραμύθια εννέα συγγραφέων οι οποίοι έπλασαν παραμυθένιες ιστορίες για την Κλιματική Κρίση, τα Ακραία καιρικά φαινόμενα, την απορρύθμιση των εποχών, εστιάζοντας στο Συναίσθημα, αγγίζοντας τις ευαίσθητες χορδές παιδιών και ενηλίκων. Τα έσοδα από τη διάθεση των βιβλίων θα διατεθούν σε σχολείο της Θεσσαλίας, το οποίο υπέστη τις καταστροφικές συνέπειες των πλημμυρών.

Την εκδήλωση πλαισίωσαν θεατρικά και μουσικά δρώμενα εκπαιδευτικών και μαθητών του Δημοτικού Σχολείου Κουλούρας τους οποίους συγχαίρουμε για τις αμέτρητες πρωτοβουλίες και την άοκνη προσπάθειά τους.